Varenr.
31051

Transferetiketter Premium på rulle – 100 x 68 mm – 1.000 stk.

Fra 248,75 DKK 199,00 DKK
100 x 68 mm Transferetiketter Premium på rulle. Hvidt Premium papir (FSC). Vælg limtype. Kræver farvebånd. 1.000 stk./rulle.
  • Hurtig levering 1-3 dage på lagervarer
  • Gratis fragt ved køb over 999,-
  • E-mærket certificeret

Professionel mærkning med Transfer Premium – 100 x 68 mm

Når dine mærkningsopgaver kræver en kombination af stor synlighed og uovertruffen holdbarhed, er vores 100 x 68 mm Transfer Premium etiketter det oplagte valg. Dette format er skabt på det verdenskendte Fasson Transfer Plus materiale, som repræsenterer den absolutte verdenselite inden for thermal transfer-papir. Den ultra-glatte overflade og ekstreme hvidhed sikrer, at alt fra logistikdata til store produktbeskrivelser står knivskarpt med en professionel finish.

Med 1.000 stk. pr. rulle og en ydre diameter på 120 mm får du en driftssikker løsning, der er optimeret til at skåne din printers printhoved gennem minimal friktion. Takket være det avancerede materialevalg fra de globale elite-partnere opnår du en suveræn printkontrast, hvilket er essentielt for fejlfri scanning af stregkoder. Selvom formatet er populært til forsendelse, gør Premium-kvaliteten den særligt velegnet til opgaver, hvor etiketten skal forblive læsbar og pæn over længere tid.

Globale elitematerialer og dansk håndværk

  • Materialer fra verdenseliten: Vi samarbejder med de førende globale producenter for at sikre, at du altid får den bedste coating-kvalitet til dine printopgaver.
  • Dansk fabriksgaranti: Hele konverteringen og færdigproduktionen sker på vores egen fabrik i Horsens under den strenge FSSC 22000 certificering.
  • Fremtidssikret sporbarhed: Vi udviser rettidig omhu og sikrer fuld gennemsigtighed i forsyningskæden (EUDR-parathed).
  • Ansvarlighed og service: Produktet er FSC-certificeret og 100% BPA-fri. Vi leverer desuden dine EPR-miljødata direkte på fakturaen.

Tekniske specifikationer

Format 100 x 68 mm (B x H)
Materialekvalitet Transfer Premium (Fasson Transfer Plus)
Klæbeevne Konfigurerbar (Vælg Permanent eller Aftagelig)
Print-teknologi Thermal Transfer (Kræver farvebånd)
Mængde pr. rulle 1.000 etiketter
Dimensioner 40 mm kerne | 120 mm ydre diameter

FAQ – Ofte stillede spørgsmål

  • Er rullen kompatibel med min Zebra-printer?
    Ja, med en ydre diameter på 120 mm passer rullen i de fleste standard desktop-printere, der typisk kan håndtere ruller op til 127 mm.
  • Hvilket farvebånd skal jeg bruge?
    Vi anbefaler et voks/harpiks (wax/resin) farvebånd for at opnå den optimale balance mellem skarphed og slidstyrke på den coatede Premium-overflade.
  • Hvor produceres disse etiketter?
    De færdigproduceres på vores egen fabrik i Horsens, hvilket sikrer kort leveringstid og høj dansk kvalitetskontrol.
Etiketter beregnet til printere der bruger farvebånd

FSC®-certificerede etiketter

Det gyldne mellemformat i topklasse – Transfer Premium 100 x 68 mm

Få plads til mere end bare det mest nødvendige med vores 100 x 68 mm Transfer Premium etiketter. Dette format giver dig den ekstra højde, der skal til for at inkludere logoer, flere linjers tekst eller større grafik, uden at etiketten bliver for voldsom. Det halvblanke, coatede papir løfter niveauet markant over standard matte etiketter og sikrer, at dit brand fremstår professionelt.

Kombinationen af en robust permanent lim og Thermal Transfer-teknologi (print med farvebånd) gør denne etiket ekstremt driftssikker. Den falmer ikke, den tværes ikke ud, og den bevarer sin læsbarhed gennem hele produktets levetid. Det er en investering i kvalitet, der kan ses og mærkes.

Certificeret ansvarlighed og teknisk overlegenhed

  • Eksklusiv finish: Den semi-gloss overflade ser professionel ud og afviser smuds.
  • Investering i levetid: Transfer-print falmer ikke, hvilket er kritisk for varig dokumentation.
  • Egen dansk fabrik: Vi producerer under strenge kvalitetskrav (FSSC 22000) for din tryghed.
  • BPA-fri: Produktet er garanteret frit for Bisphenol A.
  • Ansvarligt valg: Vi benytter FSC Mix Credit papir.

Tekniske specifikationer

Format 100 x 68 mm (B x H)
Materiale Hvidt Transfer Premium (Halvblank / Coated)
Klæbeevne Permanent lim
Print-teknologi Thermal Transfer (Kræver farvebånd)
Mængde pr. rulle 1.000 etiketter
Opspoling 40 mm kerne | Ydre diameter: 120 mm

FAQ – Værd at vide om 100 x 68 mm

  • Hvorfor vælge netop 68 mm højde?
    Det er et fremragende format, hvis 50 mm er for lidt til din information, men 100 mm er for meget. Det giver god plads til logo og branding øverst.
  • Kan jeg bruge etiketten udendørs?
    Selvom printet er holdbart, er det en papiretiket. Den tåler ikke direkte regn over længere tid – her skal du bruge en plastlabel (PE/PP).
  • Passer rullen i min printer?
    Med en ydre diameter på 120 mm passer rullen i de fleste større desktop-printere (som typisk har plads til ruller op til 127 mm).

Det gyldne mellemformat uden limrester – Transfer Premium 100 x 68 mm

Med 100 x 68 mm Transfer Premium etiketter med aftagelig lim får du et format, der giver plads til mere end bare det mest nødvendige. Det er perfekt til midlertidig skiltning, auktionsnumre eller varedeklarationer på udstillingsvarer. Det halvblanke, coatede papir sikrer et professionelt og eksklusivt udtryk.

Den aftagelige lim beskytter dine værdier. Sæt etiketten på møbler, glaspartier eller elektronik, og fjern den igen helt sporløst, når varen er solgt eller udstillingen er slut. Ingen skrabere, ingen kemikalier – bare en ren overflade.

Dansk håndværk og globalt udsyn

  • Ingen limrester: Beskytter overflader på inventar og salgsvarer.
  • Verdensklasse finish: Den semi-gloss overflade ser indbydende ud.
  • Egen dansk fabrik: Vi producerer under strenge kvalitetskrav (FSSC 22000).
  • Sikkerhed: 100% BPA-fri – trygt for både personale og kunder.

Tekniske specifikationer

Format 100 x 68 mm (B x H)
Materiale Hvidt Transfer Premium (Halvblank / Coated)
Klæbeevne Aftagelig lim (Removable)
Print-teknologi Thermal Transfer (Kræver farvebånd)
Antal pr. rulle 1.000 etiketter
Rulle-dimensioner 40 mm kerne | Ydre diameter: 120 mm

FAQ – Værd at vide om 100 x 68 mm aftagelig

  • Hvorfor vælge 68 mm højde?
    Det er et fremragende format, hvis 50 mm er for lidt til din information, men du ikke ønsker en helt stor 100x150 mm label. Det giver god plads til logo og branding.
  • Kan jeg bruge den til auktionsnumre?
    Ja, absolut. Størrelsen er tydelig, og den skånsomme lim gør, at den kan sættes på de fleste genstande uden risiko.
  • Passer rullen i min printer?
    Med en ydre diameter på 120 mm passer rullen i de fleste større desktop-printere (som typisk har plads til ruller op til 127 mm).
31151
31551